A tanúsítványszerzés újabb állomása némileg eltér az előző iránytól, de mögötte a lényeg ugyanaz: egykori esztergomi munkatársként közeli kapcsolatba kerültem a japán gyártásirányítási elvekkel, többek között a Kaizennel is, de ezt senki nem fogja megtudni, ha valamivel nem támasztom alá.
A Kaizen egyik alapelve, hogy kis lépésekben, de folyamatosan fejlődjünk, ezért azután elvégeztem egy Kaizen-tanfolyamot, frissítésként. Lényeges pont az elért eredmények dokumentálása is: rögzíteni kell a Kaizen bevezetése előtti és az azutáni állapotot, ebből látszik a fejlődés. A Kaizen – azaz a tanfolyam elvégzése – előtti állapot: nincs tanúsítványom. Ennek dokumentálására képzeljük el egy A4-es lap egyik felét, amelyik üres. Ott nincs semmiféle tanúsítványom. A Kaizen utáni állapot: a lap másik felén pedig ott van a tanúsítványom, illetve itt fent.
Gratulálok. Mi ez a Kaizen? Kis lépésekben vissza lehetne építeni a magyar ipar gyöngyszemeit és kiszorítani ezt a monkulturális iparszerkezetet az „kaizen” lenne.
A kaizen röviden folyamatos tökéletesítés kis lépésekben, minden érintett bevonásával. Néhány alapelve:
– Legfontosabb az ember
– Légy átlátható
– Cél a zéró hiba
– Gemba: az értékteremtés ott van, ahol a dolgok történnek